Splitski Pazar je dobio dvije nove reprezentativne slavine (špine) s pitkom vodom, djelo akademskog kipara Dragoslava Dragičevića. Ove špine nisu samo estetski dodatak već i praktična infrastruktura koja omogućava posjetiteljima da ugase žeđ, operu voće ili napune bočice svježom, besplatnom vodom.

Nova špina na južnom dijelu Pazara, koja zamjenjuje staru i neuglednu slavinu, ugrađena je na kameni okvir od bračkog kamena s uklesanim grbom grada Splita. Druga špina smještena je na dnu Pazara, uz prometnicu prema gradskoj luci.

Osim na Pazaru, postavljene su špine i na dječjem igralištu u Osječkoj ulici, na Putu sv. Ižidora na Mejašima, a obnovljena je i špina na ulazu/rampi u Park šumu Marjan (smjer prema Institutu).

Ove slavine nisu samo odgovor na potrebe građana i turista, već i dio globalnog trenda širenja mreže pitke vode na javnim površinama. Projekt su pokrenuli Grad Split i Parkovi i nasadi, s ciljem podizanja svijesti o važnosti pitke vode, smanjenja korištenja jednokratne ambalaže, te poticaj na promišljanje o vrijednosti pitke vode kao resursa. Svaka špina je ujedno i podsjetnik na to kako Grad Split ulaže u nove špine, s ciljem da građanima omogući pristup pitkoj vodi na što većem broju javnih površina u gradu, te tako smanji svakodnevne troškove za kupnju vode u plastičnim ambalažama.

Važnost dostupnosti pitke vode postaje sve veći izazov na globalnoj razini. Prema procjenama UN-a, 1,8 milijardi ljudi pije zagađenu vodu, a do 2025. godine polovica država svijeta mogla bi se suočiti s nedostatkom ovog ključnog resursa. Iako je Hrvatska, po bogatstvu vodnih izvora, na visokom petom mjestu u Europi, svijest o važnosti očuvanja i racionalnog korištenja pitke vode mora biti prioritet.

Akademski kipar Dragoslav Dragičević, autor ovih špina, poznat je po svojim djelima od bračkog kamena, a jedna od njegovih značajnijih skulptura, “Plemenita periska”, postavljena je prošle godine na supetarskom kupalištu Vlačica.

Split, 19. kolovoza 2024.