Parkovi i nasadi obnovili su fontanu na splitskoj Rivi, a građani i turisti već sada dijele fotografije uz vodoskok, pogotovo noću kada su mlazovi vode prožeti crvenim i plavim svjetlima.
” Uređeni su topovi za vodu, a ugrađena je i svjetlost u bojama kako bi noćni doživljaj bio što atraktivniji“- pojasnio je direktor Parkova i nasada Siniša Gašparević, pozivajući građane da uživaju u ljepoti fontane i zelenila.
Kada je i zašto izgrađena fontana na splitskoj Rivi?
U proljeće 1880. godine započelo je prikupljanje priloga za nabavu ukrasne fontane na splitskoj rivi, koju je naručio splitski načelnik dr. Antonio Bajamonti. Splićani — autonomaši i hrvatski narodnjaci — udruge, crkvene institucije, ukupno 1.322 građana i težaka gradskih predgrađa i više kolektiva — prikupilo je oko 20 000 forinti, a Split je tada imao tek oko 5.000 stanovnika u gradu i oko 9.000 u pučkim predgrađima.
Deset godina poslije, 1890. godine, svečano je potekla voda fontanom, otkrio ju je splitski načelnik Gajo Bulat, a “Monumentalna fontana” (u narodu danas znana kako “Bajamontuša”), bila je u prvom redu simbol dovođenja žive vode u grad, za Split, koji je rastao izgradnjom i stanovništvom.
Čak i njezini bazeni i alegorijski likovi simbolizirali su rijeku Jadro, Jadransko more i mitološka morska bića. Lik mladića na vrhu fontane, s rukom pruženom prema istoku, upućivao je na tada poželjno gospodarsko usmjerenje Splita. Osobito je bila istaknuta urbanistička uloga splitske fontane, toga zapadnoga novijeg dijela splitske obale, kako u vizuri s istoka tako i sa sjevera, iz trga i građevnog sklopa Prokurativa (izvor Wikipedia).
Nakon Drugog svjetskog rata, 1947. godine, fontana je srušena, kasnije je, u nekoliko navrata, bilo inicijativa za njenu obnovu, ali nisu ostvarene. Ono što je najvažnije, voda teče i poslije 134. godine, kao spomen na “živu vodu i slogu svih građana u napretku Splita”.
Zato uživajte u cvijeću, fontani, pitkoj vodi i zelenilu grada, koji bujaju i rastu na sve većem broju lokacija gdje Parkovi i nasadi, u suradnji s Gradom Splitom, ostvaruju zelenu obnovu grada.