Klimatske promjene, ekstremne vrućine i produljena razdoblja suša primorali su nas na ekološki pristup življenju, a jedna od promjena je i izbor cvijeća na javnim gradskim površinama, kako u Splitu, tako i u većini europskih gradova.

Nekada je prednost imalo sezonsko cvijeće koje smo svake godine sadili i uklanjali po principu “sadi-čupaj”. No, s porastom svijesti o okolišu i potrebom za održivim rješenjima, višegodišnje trajnice su zauzele prvo mjesto. Ove biljke su otpornije na ekstremene vrućine, traže manje vode i održavanja, a jednako su lijepe za vidjeti.

Trajnice su i medonosne, odnosno privlače oprašivače poput pčela i leptira, što dodatno doprinosi bioraznolikosti, a njihovom sadnjom gradovi doprinose očuvanju okoliša i stvaranju ugodnijeg urbanog okruženja za sve stanovnike.

Koje cvijeće možemo vidjeti na splitskim javnim površinama?

Rudbekije (Rudbeckia) – trajnice poznate po svojim velikim, zlatno-žutim cvjetovima, preferiraju sunčane položaje i dobro drenirano tlo. Otporne su na sušu. Privlače leptire i druge oprašivače i dugo cvjetaju. 

Verbene (Verbena) – niske, razgranate biljke s malim cvjetovima u raznim bojama. Potrebno im je puno sunca i dobro drenirano tlo. Zalijevanje treba biti redovito, ali umjereno. 

Ehinacee (Echinacea) – trajnice s velikim, šarenim cvjetovima s ispupčenim središtem. Otporne na sušu i lako se uzgajaju. Poznate po svojim ljekovitim svojstvima i privlače oprašivače.

Hemerocalis (Hemerocallis, Daylily) – trajnice s dugim, travnatim lišćem i velikim, šarenim cvjetovima koji traju samo jedan dan. Vole sunčane do polusjenovite položaje i lako se uzgajaju. Cvjetaju dugo, idealne su za mješovite cvjetne gredice, te otporne na bolesti.

Ruže (Rosa) – popularne cvjetnice s velikim, mirisnim cvjetovima koji dolaze u mnogim bojama.Potrebno im je puno sunca i hranjivo tlo. Imaju dugi period cvatnje, a ima ih u raznim bojama. 

Ružmarin (Rosmarinus officinalis) – dobro poznat zimzeleni grm s igličastim listovima koji imaju snažan miris i koriste se kao začin. Otporan na sušu i niske temperature. Ima ljekovita svojstva, dekorativan je i privlači oprašivače.

Erike (Erica) – zimzelene biljke s malim, igličastim listovima i sitnim cvjetovima, često ružičaste ili bijele boje. Preferiraju sunčane položaje, a otporne su i na niske temperature. Cvjetaju zimi, pružaju boju i teksturu u hladnijim mjesecima.

Centrantus (Centranthus ruber, Red Valerian) – trajnica s mirisnim, crvenim ili ružičastim cvjetovima u grozdovima. Tolerantne su na sušu. Privlače leptire, cvjetaju dugo, lako se uzgajaju i šire.

Tulbagije (Tulbaghia) – trajnice s mirisnim cvjetovima, najčešće ljubičaste boje, koje podsjećaju na lukovice. Cvjetaju tijekom ljeta, mirisni cvjetovi privlače oprašivače, lišće je jestivo i može se koristiti kao začin.

Agapantuse (Agapanthus) – poznat i kao afrički ljiljan. Biljke s dugim, remenastim lišćem i velikim kuglastim cvjetovima plave ili bijele boje. Trebaju redovito zalijevanje, ali su otporne na sušu. Dugi period cvatnje, atraktivni cvjetovi privlače oprašivače.

Kadulja (Salvia) – biljke s aromatičnim lišćem i cvjetovima različitih boja, od plave do crvene. Otporne su na sušu. Cvjetovi privlače oprašivače, lišće se koristi kao začin, imaju ljekovita svojstva.

Gaure (Gaura lindheimeri) – trajnice s dugim, vitkim stabljikama i malim, leptirastim cvjetovima bijele ili ružičaste boje. Vole sunčane položaje i dobro drenirano tlo.  Dugi period cvatnje, atraktivne za leptire, idealne za prirodne i neformalne vrtove.

Ukrasne trave – koriste se u vrtovima zbog svog atraktivnog lišća i cvjetova. Većina je otporna na sušu, a lijepo upotpunjuju cvjetne gredice tijekom cijele godine.

Kana (Canna) – biljke s velikim, tropskim lišćem i jarkim cvjetovima crvene, narančaste, žute ili ružičaste boje. Atraktivni cvjetovi i  lišće, potrebno im je redovito zalijevanje.

Smilje (Helichrysum) –  zimzelene biljke s malim, srebrnastim lišćem i žutim cvjetovima koji dugo traju.Otporne su na sušu, treba im malo održavanja i imaju ljekovita svojstva.

Oleandar- omiljen i omražen u isto vrijeme

Kada govorim o trajnicama, ne smijemo zanemariti najpoznatiju cvjetnicu koja je idealna za mediteransko podneblje. Riječ je o oleandru koji  svojim bojama,  oživi svako gradsko sivilo, ne zahtijeva gotovo nikakvo održavanje, a kada ga uništite, oporavi se čak i bez zalijevanja.

Oleandar (Nerium oleander) – zimzeleni grm ili malo stablo, poznat po svojim mirisnim i često jarkim cvjetovima koji dolaze u različitim bojama. Cvjeta tijekom ljeta i jeseni, otporan je na sušu, visoke temperature i različite uvjete tla.

Koje su sve pozitivne osobine oleandera?

  1. Živopisne boje i atraktivan izled: Oleander ima predivne cvjetove koji dolaze u različitim bojama, uključujući bijelu, ružičastu, crvenu i žutu. Njegova atraktivna cvjetnost čini ga popularnim izborom za vrtove, parkove i javne prostore.
  2. Otporan na sušu: Zbog otpornosti na sušu, oleandar je idealan za suhu i mediteransku klimu, gdje je voda ograničena.
  3. Minimalno održavanje: Ovaj grm je vrlo otporan, dobro podnosi različite vrste tla, ne traži puno puno održavanja.
  4. Brzo raste. Može brzo formirati gustu živu ogradu ili vjetrobran u kratkom vremenu, pružajući privatnost i zaštitu od vjetra.
  5. Otporan na zagađenje i teške metale: Poznat je po svojoj sposobnosti preuzimanja zagađenja iz zraka, uključujući teške metale, što ga čini odličnim izborom za sadnju uz ceste i u urbanim sredinama gdje je zagađenje zraka veće. Pomaže u čišćenju zraka i smanjenju razine zagađivača.

Ipak, važno je napomenuti da su svi dijelovi oleandera otrovni, ako se konzumiraju, pa treba biti oprezan pri rukovanju s ovom biljkom, posebno u okruženju gdje ima djece ili kućnih ljubimaca.

Početkom sljedeće godine Fond za zaštitu okoliša i Grad Split financirat će, a Parkovi i nasadi posaditi oleandar u srednji trak na brzoj cesti Lovrinac- Stobreč, što će proljepšati vizuru tog dijela grada.

Kako cvijeće koja traje više od jedne sezone izgleda na splitskim javnim površinama, pogledajte u galeriji:

Svakako valja spomenuti i najsvježiji primjer održive zelene gradske lokacije je Vijugasta ulica u Gradskom kotaru Varoš u kojemu su investitori – Grad Split i GK Varoš, uz pomoć Parkova i nasada pretvorili zapušteni kutak u malu zelenu oazu, tzv.”pocket gardens”.

Očišćeno je zapušteno zemljište, uklonjeni su kamenje i korov, a zasađene su rudbekije, tulbagije, agapantusi, kadulja, gaure, ukrasne trave, kane, smilje i drugo bilje. Postavljene su klupe za sjedenje i uređene staze za šetnju tako da je Varoš dobio svoje novo mjesto okupljanja.

Sadnja cvjetnih trajnica, stabala, zelenih grmova, postavljanje špina i klupa za odmor su potezi Grada Splita u suradnji s Parkovima i nasadima da umanje negativne posljedice nesnosnih vrućina, te učine grad ugodnijim mjestom za život, a građane osvijeste o važnosti ekologije i zelenila u svakodnevnom životu.

Pridružite se najvećoj zelenoj platformi Zazelenimo Split i zajedno uljepšajmo ulice, kvartove i cijeli grad.