Neki događaji ne traju dugo, ali se pamte zauvijek.
U srijedu, 8. srpnja Split je pogodilo nevrijeme koje je u samo 15 minuta srušilo više od 750 stabala po gradskim kvartovima i nekoliko tisuća na Marjanu. U tih 15 minuta grad je izgubio “desetljeća strpljivog rada”, dragocjena stabla koja su svojim krošnjama štitila od vrućina, ali i pokrenuo ljude koji su odmah krenuli popravljati štetu.

Kad priroda čovjeku okrene leđa

Štete koje su zabilježene nakon nevremena u Splitu, odgovaraju silini vjetra od 180 do 250 km/h, što se svrstava u kategoriju EF2–EF3 na ljestvici razorne moći. Moglo se to vidjeti po načinu na koji su stabla lomljena na određenoj visini i silinom koja je čupala i 70 godina stare cedrove iz zemlje. Većinom su nastradali alepski borovi, a bilo je i čempresa, brijestova, platana, kestena…

Izginuli su stari divovi, ali i mlade sadnice lipa, što se najviše vidjelo u Matoševoj ulici u Spinutu. Pijavica je najviše poharala područja Spinuta, Marjana, dijelove centra i zapadnog dijela grada. Tamo gdje su borovi čuvali kvartove više desetljeća od sunca, sada su ostali krateri i srušena debla.

Ukupna šteta u gradu, na vozilima i ostaloj imovini već se broji u milijunima eura, a nakon akcije raščišćavanja, Parkovi i nasadi će objaviti točnu procjenu štete nastalu na stablima i ostalom gradskom zelenilu.

Prva faza: raščišćavanje terena

Dok su građani pokušavali doći kući ili do posla, vatrogasci, radnici Čistoće, Hrvatskih šuma, HGSS-a, Vodovoda i kanalizacije i Parkova i nasada već su bili na terenu. Više od 100 ljudi, pojačani grajferima, korpama, motornim pilama i iskustvom izašli su ne teren i obavljali “trijažu”. Priključili su im se i dobrovoljci civilne zaštite Splita, među kojima se posebno istaknula ekipa iz GK Spinut.

„Radimo produženo. Svaka grana mora biti pregledana, svako stablo procijenjeno. To je posao koji ne završava za tjedan, to je proces koji traje mjesecima.“– izjavio je direktor Parkova i Siniša Gašparević nakon što se stišao nevrijeme i krenulo raščišćavanje.

Prvi korak je bio jasan: osigurati prometnice, maknuti sve što može biti opasno za ljude, automobile i zgrade. Nakon glavnih prometnica, na red su polako stizale i ostale mikrolokacije, pilala su se i odnosila srušena stabla. Trebat će još dobro pregledati svako stablo, uočiti slomljene grane, ispilati ih i maknuti s prolaza i površina.

Nakon toga slijedi ona zahtjevnija faza: obnova koja se ne vidi odmah, ali traje najduže.

Pomoć je stigla sa svih strana

I dok se Split borio sa porušenim stablima, poplavama i zakrčenim prometnicama, pomoć je stizala sa svih strana, ne samo iz Dalmacije već i iz Zagreba. Grad Split je posebno zahvalio ekipama koje su pokazale zajedništvo komunalnih službi na terenu: Zeleno i modro Kaštela, Peovica Omiš, Zeleni grad Šibenik, Čistoća Zadar te Zagrebački holding i Zrinjevac.

Marjan je pretrpio najveću štetu

Olujno nevrijeme je doslovno poharalo Marjan, na tisuće stabala se prelomilo, popucalo i popadalo po šumi.

Marjan je trenutačno nedostupan za posjećivanje. Molimo sve građane, turiste i zaljubljenike u prirodu da poštuju zabranu pristupa, koja je uvedena radi vaše sigurnosti. Djelatnici Javne ustanove, zajedno sa studentima, raspoređeni su na ključnim ulazima s ciljem sprječavanja ulaska jer postoji ozbiljna prijetnja po život i zdravlje…” – poručili su iz Park šume Marjan.

Ipak, najteže su stradale Bene koje su neprepoznatljive, a ni današnje vijesti iz Park šume nisu dobre: “Moramo biti realni: sadašnje generacije vjerojatno neće moći uživati u hladu i zelenilu kakvo je nekad krasilo Bene.”

Sustipan i Zvončac su također pogođeni u nevremenu, užurbano se čisti i uklanja oštećeno, kako bi se izbjeglo otkazivanje najavljenih manifestacija. Šetnice, perivoji i park šuma koji su za ovoljetnih vrućina bili utočište za ljude i životinje, sada su postali mjesta na kojima šetnje više nisu sigurne.

Pomor čempresa i na Poljudu

U nevremenu je stradao i perivoj ispred samostana sv. Ante na Poljudu. Bilo je teško za vjerovati da će visoki čempresi koji su izdržali nebrojene bure i juga, biti pokošeni kao mladice.

Zelena priča Splita već je davno počela

Nevrijeme nas je podsjetilo koliko nam znači zelenilo, ali i koliko ga volimo. Prije gotovo dvije godine donatorska platforma “ZaZeleni Split” pokazala je koliko su građanima važna stabla, klupe i pitka voda u kvartu. Građani i tvrtke donirali su više od 50.000 eura, ne zato jer su morali, nego jer su htjeli. Zato što vole svoj grad.

Na mnogim mjestima diljem Splita niču murve, naranče, ginko i masline. Svako to stablo nije samo biljka, nego poruka. Poruka da Split nije grad koji čeka da mu drugi nešto napravi, nego onaj koji djeluje.

U Splitu već skoro tri godine traje zelena obnova

Zelena obnova Splita nije krenula samo od donacija: već dvije-tri godine Parkovi i nasadi, Grad Split i Razvojna agencija Split provode četiri značajnija EU projekta, koja je raspisao Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji imaju isti cilj: više stabala, više hlada, više zelenila.

Riječ je o projektima:

  • ZaZeleni Split
  • Obnova zelene infrastrukture grada Splita
  • Urbana šuma
  • Zeleni urbani ekosustav

U sklopu njih, u Splitu je, što možete pročitati u našim ranijim blogovima, već posađeno i postavljeno:

  • preko 3.000 novih stabala
  • 20.000 grmova
  • +50 špina s pitkom vodom
  • +50 novih klupa za odmor.

Nevrijeme nas uči da nema predaje

Svi mi imamo ono jedno stablo koje nas podsjeća na djetinjstvo, školsku klupu, ljubavnu šetnju, kvart. I zato boli kad ih gledamo slomljene. Ali priroda nas uči upornosti i da treba pasti da bi ponovno rasli.

Split će saditi opet. I više. I pametnije.

U sadnjama dajemo prednost otpornim vrstama poput pelegrinke, murve, gledičije, gorke naranče, magnolije, česmine… To su stabla koja mogu izdržati i sušu i vjetar, a grad učiniti zelenijim i sigurnijim“- zaključio je direktor Gašparević, dodavši kako će obnova grada trajati mjesecima.

Obnova neće biti brza

Obnova neće biti brza, ni laka. Ali neće stati.

Ako nas je ova nepogoda nečemu naučila, onda je to da zelenilo nije luksuz, već ono što grad čini ljepšim, ugodnijim za vrijeme nemilosrdnih vrućina, ali i boljim mjestom za život.

Zato sadimo. I ne odustajemo. Ne samo zbog sebe već i zbog onih koji dolaze poslije nas.

Foto: Parkovi i nasadi i FB stranica Samostan sv. Ante Poljud

Split, 13. srpnja 2025.